Městská knihovna Jihlava

Pasování prvňáčků na čtenáře 2022

Pasování 2022

 

Na přelomu května a června už všichni žáčci prvních tříd umějí číst. S pomocí paní učitelky a rodičů se naučili číst nejdříve písmenka, slova a nakonec i celé věty a díky tomu se z nich pomalu stávají malí čtenáři. A to je přesně ten čas, kdy mohou být pasováni na rytíře čtenáře - ochránce knih.

V Městské knihovně Jihlava tak mohl začít již 16. ročník Pasování prvňáčků na čtenáře. Akce probíhala už druhým rokem v novém formátu. Pasovalo se nejen v hlavní budově, ale také na pobočkách Bedřichov, Březinova a Horní Kosov. Paní knihovnice si pro děti připravily zábavný program a na nové RYTÍŘE ČTENÁŘE dokonce čekal i první rytířský úkol - děti měly ukázat, že příběhy umějí nejen číst, ale také je poslouchat. Na jeho splnění bedlivě dohlížel skřítek Kniháček, který je patronem dětského oddělení a děti dokonce sám pasoval.

Slavnostní slib si tak během 14 dnů vyslechlo bezmála 600 jihlavských prvňáčků, kteří si na památku odnášeli domů nejen pamětní list, který jim bude připomínat vstup mezi čtenáře, ale také poukaz do knihovny a miniknížečku Krtčí metro.

Někteří z nich byli ze světa knih a čtení tak nadšení, že se hned odpoledne přišli společně s rodiči do knihovny zaregistrovat.

Pasování prvňáčků na čtenáře 2021

Pasování 2021

 

Poprvé v historii proběhlo Pasování prvňáčků až na podzim roku 2021. Bylo to díky pandemii covidu 19 a vládním nařízením.

A to nebyla jediná změna v tomto ročníku. Nejen, že jsme pasovali na čtenáře žáčky 2. tříd, ale také jsme museli vzhledem k situaci pozměnit formát. Pasování bylo pouze pro jednu třídu a probíhalo nejen u nás v hlavní budově, ale dle spádovosti škol také na našich třech pobočkách – Bedřichov, Březinky a Horní Kosov.

Všude čekal na děti pestrý program a paní knihovnice pasovaly na čtenáře celkem 556 jihlavských druháčků.

Jedno malé překvapení čekalo na všechny na úplný závěr každého pasování. Poprvé jsme se zapojili do projektu Knížka pro prvňáčka a každá třída od nás díky tomu dostala jednu krásnou knížku. Tentokrát to byl První školní výlet. Napsala ji spisovatelka Michaela Fišarová a obrázky namalovala Aneta Žabková. Děti i paní učitelky z ní měly velkou radost a moc se těšily, až si ji společně budou číst.

Pasování prvňáčků na čtenáře 2020

2. - 6. 3. 2020

„Ve jménu pohádek, příběhů a básní,
jménem všech literárních hrdinů a světů,
za všechny spisovatele, knihovníky a učitele TĚ pasuji na ČTENÁŘE.
Měj v úctě slovo, ochraňuj knížky a statečně a čestně jako rytíř se bij
za všechno dobré, co je v nich napsáno.“

Tento slavnostní slib se mnohokrát nesl knihovnou v týdnu od 2. do 6. března 2020, kdy se u nás konalo již tradiční Pasování prvňáčků na čtenáře. Vyslechlo si ho na 550 žáčků prvních tříd ze všech jihlavských základních škol. Po přečtení slibu byly děti pasovány KNIHOU na rytíře ČTENÁŘE – ochránce knih.

Ještě před tím však na ně čekalo malé překvapení, které si pro ně připravil se svými žáky pan Martin Kolář, který učí dramatický obor na jihlavské ZUŠ. Báseň epická aneb skoro horor o tom, jak se stalo, že se žák Vladislav pravidelným návštěvníkem městské knihovny stal a co se pak dělo dál měla u malých posluchačů velký úspěch.

A my dětem přejeme, aby se z nich brzy stali velcí čtenáři, tak jako z žáka Vladislava :o).

Pasování prvňáčků na čtenáře 2019

25. 2. - 1. 3. 2019

Je to až k neuvěření, ale v týdnu od 25. 2. do 1. 3. 2019 probíhal v naší knihovně již 13. ročník PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ NA ČTENÁŘE – rytíře ochránce knih. Letos si pamětní list, dárkový poukaz do knihovny a malou knížečku Krtčí jaro odnášelo 581 nadšených školáčků.

Pasování nám opět zpestřili krásnou scénkou žáci dramatického oboru při ZUŠ Jihlava pod vedením pana Martina Koláře, který s námi už dlouhé roky spolupracuje. Děti se tentokrát v příběhu ocitly v knihovně (kde jinde, že?), kterou hlídali dva velmi ostražití ochránci knih a kdyby bylo na nich, do knihovny by se nedostal snad vůbec žádný čtenář, a s tím se muselo něco udělat.