Městská knihovna Jihlava

Prohlédnout archiv

 

"Líbilo se mi..."

nová soutěž na dětském oddělení

říjen 2019 - listopad 2020

 

 

 

 

Od října 2019 do května 2020 probíhala na dětském oddělení nová soutěž "Líbilo se mi..." pro všechny děti bez rozdílu věku. Podrobnosti najdete na přiloženém letáčku.

DODATEK:

Milí čtenáři,

chtěly bychom MOC a MOC poděkovat všem, kteří nám přinesli, nebo dokonce poslali tipy na své oblíbené knížky do naší soutěže „LÍBILO SE MI“. Všechny krásně malované kartičky si můžete prohlédnout na nástěnce na dětském oddělení v místnosti pro naše nejmenší čtenáře.

A pro ty, kteří se třeba chtěli zapojit a nestihli nám do knihovny svůj tip na pěknou knížku donést, máme dobrou zprávu. Vzhledem k situaci, která v letošním roce nastala, jsme se rozhodly soutěž prodloužit a to až do konce listopadu.

Prohlédnout archiv

Tajemné příběhy v ilustracích Pavla Čecha

beseda s ilustrátorem Pavlem Čechem

středa 2. 10. 2019

 

Do svého světa tajemných ilustrací nás v Týdnu knihoven zavedl malíř Pavel Čech. Kromě toho, že pan ilustrátor představil své knihy, dokonce i tu nejnovější, kterou jel druhý den představit svému nakladateli, mohly se děti z jeho povídání dozvědět o panu Čechovi řadu zajímavostí:

  • že se na několik dní v roce stává Indiánem a žije v týpí se svými přáteli, kteří mají rádi tento styl života stejně jako on
  • že si sám ušil nádhernou indiánskou brašnu, kterou si s sebou přivezl
  • že když byl malý, měnil angličáky za indiány
  • že si s kamarády rádi hráli na Čtyři z tanku a pes
  • že si v první třídě hrozně rád hrál na Drákulu
  • že jeho nejoblíbenější knihou z těch, které napsal, je Dobrodružství za prkennou ohradou
  • a ještě spoustu a spoustu dalších…

Děti mu zase na oplátku prozradily knihy, které právě čtou.

    

    

Prohlédnout archiv

Jsme ve vesmíru sami?

beseda s Petrem Horálkem

středa 29. 5. 2019

 

 

Ve středu 29. 5. 2019 jsme u nás přivítali nadšeného astronoma a fotografa Petra Horálka s pořadem „Jsme ve vesmíru sami?“.
Stejnou otázkou začal pan Horálek své velmi zajímavé povídání o vesmíru. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací. Dokonce si v závěru besedy mohly sáhnout na skutečné úlomky meteoritů, které s sebou pan Horálek přivezl.

    

    

Prohlédnout archiv

 

Den pro dětskou knihu 2019

setkání se spisovatelkou Lenkou Rožnovskou

středa 4. 12. 2019

 

 

 

 

 

 

 

Hostem letošního DDK byla velmi milá paní spisovatelka Lenka Rožnovská, která za námi přijela až z dalekého Bílovce, což je městečko kousek od Ostravy.
Setkání dětí s paní Rožnovskou bylo báječné. Na začátku každé besedy se paní spisovatelka se všemi přítomnými žáčky osobně seznámila, a to prostřednictvím velkého plyšového psa Kulioka, schovaného ve velkém kouzelném kufru, který si s sebou paní spisovatelka přivezla.

    

Při besedě Já, štěně si při čtení příběhu děti zahrály třeba na lovce hadů a pomocí podkolenek se snažily přetáhnout kamaráda na svoji polovinu. Jaký mají postřeh, si zase mohly vyzkoušet při jednoduché hře. Stačilo jen rychle chňapnout pejska na šňůrce od klíčů, bohužel paní Lenka byla vždycky rychlejší. Na památku na setkání s paní spisovatelkou a její knihou Já, štěně si všechny děti odnášely papírového pejska, kterého si společně vyrobily.

    

Při druhé besedě Statečná lvíčata se v knihovně najednou objevilo několik záhadných obálek.  Z dětí se tak na chvíli stali detektivové a ti museli najít všech sedm obálek. V nich byla schovaná jména zvířat, která vystupují v bajce, a děti měly za úkol je poznat na obrázcích na nástěnce. Z kufru tentokrát vyklouzla dvě malá plyšová lvíčata Sofie a Viktor. Hlavní hrdinové bajky, kterou si děti společně s paní spisovatelkou zahrály. V knihovně jsme pak mohli slyšet řev lva i lvice, dupání antilop anebo hlášení posvátného ptáka ibise.

    

Odpoledne jsme se všichni náramně bavili při Mobilmánii. V příběhu Honzy Hloupého, který v pohádkovém světě prodává mobily, si kromě 7 vybraných dětí zahrály také obě paní učitelky, které za námi s dětmi přišly. Roli čarodějnice a čertice zvládly na výbornou a velký potlesk je ani hrající děti samozřejmě neminul.

    

    

Den pro dětskou knihu se vydařil. Paní Lenka Rožnovská totiž ví, jak zaujmout a pobavit malé čtenáře. Aby také ne, původním povoláním je totiž učitelka :o).... A my ji za návštěvu u nás v knihovně a krásné příběhy ještě jednou moc děkujeme.

Prohlédnout archiv

Moje nejoblíbenější kniha

dětské oddělení

pondělí 29. 4. a 6. 5. 2019

 

 

Na našem dětském oddělení pravidelně pořádáme Kniháčkovo počteníčko a již druhým rokem úzce spolupracujeme se Čtenářskými kluby ze ZŠ E. Rošického v Jihlavě.
Většinou máme pro děti připraveno čtení z knížek na určité téma a po něm následují různé zajímavé aktivity. Poslední dvě Počteníčka však byla trošku jiná. Spolu s paní učitelkami a dětmi jsme se domluvily, že si příště vzájemně představíme svoje nejoblíbenější knihy. Proto se tentokrát na Počteníčko musely připravit nejen paní knihovnice, ale i děti.
A tak se na konci dubna a na začátku května uskutečnila dvě velmi milá a příjemná setkání.
Nejdříve své nejoblíbenější knihy představily paní knihovnice a děti se tak mohly dozvědět, jaké knihy měly rády, když byly tak staré jako ony :o)...
No a pak už dostaly slovo děti. A že to bylo slovo naprosto báječné. Děti se nestyděly, velmi pěkně nám o knížkách povídaly a dokonce došlo i na krátké ukázky, které sice nebyly předem připravené, ale děti nezaskočily a zvládly je přečíst na výbornou. Měli jsme opravdu velmi pestrou nabídku knih. Od historických, přes hororové až k těm, které nás dokážou rozesmát.
Závěr druhého Počteníčka byl velmi dojemný. Děti nás překvapily sladkou odměnou a poděkováním za dvouletou spolupráci. Po prázdninách z nich totiž budou šesťáci a ve čtenářském kroužku končí, proto už se budeme potkávat „jenom“ při odpoledním půjčování...