A to je ta krásná česká země

obrazek2465pomocny

A to je ta krásná česká země

finále soutěžní etapové hry pro mladší děti

čtvrtek 14. 6. a pátek 15. 6. 2018

Ve školním roce 2017/18 se skřítek Kniháček inspiroval blížícím se výročím 100 let od vzniku Československa. V jednotlivých soutěžních listech nás provedl zajímavostmi naší země. A tak nás okouzlila naše krásná krajina - hory, řeky, jezera i propasti, (to není země, to je zahrádka), obdivovali jsme vznešené stavby z různých dob, které krajinu tak vkusně dotvářejí, (například Zelená hora – květ růže zasazený uprostřed hřbitova), prožili jeden den se slavnými českými výrobky a zjistili, jak šikovné mohou být zlaté české ručičky, seznámili se blíže se Spejblem, Hurvínkem a jejich kamarády a už víme, že ti kluci ušatí mohou mluvit dvaceti jazyky, do části o nejslavnějších Češích se nám vložil samotný pan prezident Masaryk a vybídl nás, abychom se učili, rozvíjeli své nadání, nepromarnili čas, proběhli jsme se i minulostí našeho krásného města Jihlavy, které v době své největší slávy bylo po Brnu druhým největším městem na Moravě. Na začátku dostali soutěžící barevný otočný kruh s nadepsanými názvy jednotlivých částí a za každý vyplněný list nálepku s obrázkem vyjadřujícím téma, kterým se zabývali. Když se kruh zaplnil, přišel čas velkého finále. Celkem soutěžilo 173 dětí, takže finále musela být dvě.

Ve čtvrtek 14. 6. se v knihovně sešli členové čtenářských klubů 3. B, 4. A, 4. B a čtenářský kroužek ze ZŠ E. Rošického. Pátek 15. 6. pak patřil vždy dvanácti nejlepším účastníkům z 5. B, 5. D, 4. B, 4. C ZŠ Seifertova, kde nám soutěžily celé třídy. Přijely za námi také děti ze čtenářského kroužku ZŠ Luka. Pro všechny byla připravena hra, s Jihlavou v hlavní roli. Jednotlivé skupiny dostaly mapku s označenými místy, která by měly navštívit. Musely získat slova do velké doplňovačky (z pamětních desek, názvy obchodů, názvy ulic apod.) a v tajence vyluštit zakončení veršíku: „Světem vede tisíce cest, nechte se vždy správnou vést, tam, kde včely bzučí…“ A nakonec se všem soutěžícím podařilo dozvědět pokračování: „v korunách stromů, ta nejkrásnější cesta vždycky vede domů.“

Kromě doplňovačky na ně na šesti stanovištích čekaly tajemné postavy. U kostela sv. Jakuba lazebnice Zuzana, která si podle pověsti nechala za živa vyzvánět novým zvonem, na jehož zhotovení věnovala, jako pokání za své hříchy, nejvíce zlatých peněz a šperků. Zde si poutníčci v testu připomněli krásu jihlavských chrámů.

V ulici U mincovny se potkali s bankovní úřednicí, v Jihlavě se totiž kdysi razily mince. V hledání správných odpovědí nahlédli do světa financí, neboť „peníze hýbou světem.“

Hradební parkán opanoval Jan Žižka, protože Jihlavu nikdy nedobyl. Podrobil návštěvníky zkoušce paměti: nejdříve si posílali a poslepu zkoumali dvacet předmětů, (Jan Žižka byl totiž na konci svého života úplně slepý), potom sepsali, co si zapamatovali.

Hradební parkán ovšem skrýval také milé překvapení, když se tu najednou objevily příjemné hostitelky a nabízely koláče a nápoje k posilnění na cestu.

Na Minoritském náměstí očekávala děti řeholnice, protože zde sídlí minoritský klášter. Podle pověsti si jeden ze zdejších mnichů povšiml, že v noci loupeživí rytíři po žebřících lezou přes hradby, aby přepadli město. Všechny obyvatele probudil a Jihlava se nakonec ubránila. Děti zde luštily zašifrovaná slova, chybějící v pověsti O slavném vítězství, a dosazovaly je na správné místo.

V parku G. Mahlera, který dlouhá léta sloužil jako tržnice, potrápila trhovkyně skupiny „Babka testem“. Trhovci někdy nemluví pravdu, když vychvalují své zboží, a tak bylo třeba pomocí červené a zelené barvy odlišit pravdu a lež v různých větách ze všech částí soutěže.

V cíli – Smetanových sadech – voněla rozkvétající lípa. Před dvaceti lety ji sem zasadili skauti jako strom republiky. Sám pan prezident T. G. Masaryk na chvíli opustil české nebe, aby odměnil vítěze finále. Ve čtvrtek čtenářský klub 3. B ZŠ E. Rošického a v pátek reprezentanty třídy 5. B ZŠ Seifertova. Z jednotlivců, jimž se podařilo získat v soutěži za celý rok nejvíce bodů, vylosoval pan prezident vždy jednoho. Ten se radoval z krásného hrnečku s logem soutěže, naplněného dobrotami.

Pan prezident řekl dětem: „Jsem šťasten, když vidím vás statečné a šikovné děti a prosím vás: mějte rádi svoji zem, chraňte ji, proslavte ji po světě, zajímejte se o její minulost a učte se z moudrosti i chyb vašich předků, abyste, až vyrostete, vždycky dokázaly uhájit svobodu své vlasti“.

Lípu nám ozdobil trikolórou a všichni jsme zazpívali československou státní hymnu. Tedy slovenskou část už bohužel znali jen někteří.