Odysseovo putování za bájemi celého světa ve finále

Archiv etapových soutěží

Odysseovo putování za bájemi celého světa ve finále

úterý 13. 6. 2017

Vítr už do plachet dychtivě vane,

koráb snů vyplouvá v daleké kraje.

Báj prastarou pěvec nám zpívá,

každá z nich tajemství hluboké skrývá…

Etapová soutěž, v níž jsme se ve školním roce 2016/17 seznamovali s bájemi celého světa, vyvrcholila v úterý 13. června 2017 závěrečnou hrou. Na začátku našeho setkání však bylo zapotřebí odměnit tři nejlepší účastníky celoroční soutěže. Nejvíce bodů získala Michaela Rosová, stříbro náleží Janě Konečné a třetí pozici obsadila Sára Lišková.

Pak už se zákoutí knihovny proměnila v různé světadíly. Účastníci finále, 7. třída ze ZŠ Zhoř, je ve skupinkách procházeli a plnili lehce zábavné úkoly. Ve starověkém Řecku, kde naše plavba s Odysseem na začátku školního roku započala, je netrpělivě vyhlížela mocná kouzelnice Kirké, dcera boha sluce Hélia. Na svém putování u ní rok pobýval Odysseus, jeho bojovníky proměnila ve vepře. Nejraději by udělala pěkná prasátka i z našich poutníků, ale dostali ještě šanci zachránit si lidskou podobu. Jak? Poznat z básničky – hádanky zvířátka a pak sestavit jejich obrázek ze sedmi částí hlavolamu, kterému se říká tangram. Naštěstí se vše pěkně dařilo, a tak se nám soutěžící nezměnili ve stádo prasátek, což bychom asi těžko vysvětlovali jejich rodičům.

Další cesta vedla do Afriky. Cestovatele tam přivítala paní Joy Adamsonová. Narodila se sice v Opavě v rodině sudetských Němců a v mládí žila ve střední Evropě, ale pravým domovem se jí staly africké savany. Se svým třetím manželem dlouho žila v Africe a zamilovala si její přírodu a zvířata. Podařilo se jí vychovat v zajetí lvici a tu pak vypustit do volné přírody. Toto dobrodružství s Elsou vyšlo knižně pod názvem Příběh lvice Elsy. Kniha se stala světovým bestselerem. Mnoho nocí paní Adamsonová se zaujetím poslouchala zvuky divokých afrických zvířat a chtěla se o tyto zážitky podělit s návštěvníky. Jaký zvuk vydává slon, hroch, gorila, velbloud, zebra, plameňák či lev? A dalším zvukem je jen ticho. Jaké zvíře nevydává žádný zvuk? Je to žirafa. Kromě přiřazení zvířat ke správnému zvuku je ještě nutné přidat k nim zajímavost z jejich života.

V Americe pláče mladá farmářka. Zemřeli jí rodiče, zůstala sama na farmě. Musí vyhánět dobytek na pastvu a zastat spoustu další práce. Bývá moc unavená a je jí smutno. Ráda by se aspoň trochu potěšila přečtením staré indiánské báje O Matce kukuřici, kterou si jednou zapsala podle vyprávění své maminky. Maminka byla totiž indiánka z kmene Maskogiů. Bohužel v báji chybí některá slova, myši je vyhlodaly. Můžeme farmářce pomoci, ale k tomu je potřeba dobré mušky, na Divokém západě se to bez pořádné střílečky přece neobejde. „Kulkami“ vystřelenými stříleči značky Kačer Donald se snažíme trefit do klobouku. Za každý zásah dostaneme slabiku a ze slabik skládáme a správně umisťujeme do báje chybějící slova.

Město Sydney v Austrálii ozvláštňuje zajímavá budova opery. Z ní vychází paní nadšená představením, které právě skončilo. Hudební skladatel věnoval svou operu roztodivným australským zvířatům, jinde na světě je nenajdete. Každé zvíře je charakterizováno určitým hudebním motivem. Zjistili jsme, že z notových záznamů těchto motivů je možné pomocí Morseovky vyluštit název zvířete a přiřadit ho ke správnému obrázku.

Našim poutníkům jistě již vyhládlo, a proto se těší do asijské restaurace. Ale tam se dnes nevaří, pořádají konkurz, aby získali nový šikovný kuchařský tým. Nejprve nechají majitelky restaurace hledat uchazeče v kuchařských knihách recept založený obrázkem Velké čínské zdi, do paměti si musí vrýt, jaké suroviny budou potřebovat na jeho přípravu a rychle je vybrat z pestré nabídky tržiště. Správný zaměstnanec asijské restaurace musí bezpečně umět jíst hůlkami místo příboru, proto čeká další zkouška: co nejrychleji přendat za pomoci hůlek uvařenou rýži z jedné do druhé misky.

Pak už se vracíme domů. Setkáváme se s kněžnou Libuší, prohlížíme obrázky ze Starých pověstí českých a čteme ukázky, ale to jenom malou chvilku. Potom nás kněžna zavalí spoustou zvědavých otázek typu: Jak se jmenoval silák, na něhož připravily dívky během dívčí války past? Kolik zvířat je na obrázku s Přemyslem? A dalšími podobnými. Některým hostům pak Libuše dokonce věští budoucnost.

Na závěr vyhlásíme vítěze: nejlépe všemi úskalími proplula skupina Tři čuníci.

Takto vesele jsme se rozloučili s letošní soutěží. Každému mořeplavci zůstává na památku knížečka s bájemi, krásná barevná pohlednice z každého navštíveného světadílu s poučením, které nám báje přinesly, a doufejme, že i chuť přečíst si další zajímavé báje, protože v našem putování jsme mohli jen malinko nahlédnout do jejich zvláštního tajemného světa.