Noc s Andersenem 2016

1. 4. 2016

Motto:

Je noc a Jonatan – smutný psíček,

tesklivě vyje na měsíček.

S Machem a Šebestovou chce být,

s nimi si hrát, skotačit a snít.

Zatím je večer 1. dubna 2016. Na dětském oddělení se setkalo 16 dětí, aby mezi knížkami společně prožily kouzelnou noc s pohádkami. Ještě netuší, že paní knihovnice se svými pomocníky pro ně připravily oslavu kamarádství.

Začala už seznamovací hrou, při níž se hledaly pohádkové dvojice kamarádů: Ferda mravenec a brouk Pytlík, maková panenka s motýlem Emanuelem, Hurvínek s Máničkou, Bob a Bobek, Ája s Fíkem, Jeníček a Mařenka, pejsek a kočička, Křemílek a Vochomůrka.  Když se poznaly a našly, přečetly nám společně ukázku ze svého knižního příběhu a představily kamaráda ve dvojici. Velkou kamarádskou dvojici tvořili Mach a Šebestová. Najednou se objevili mezi námi i s utrženým sluchátkem a v dalším programu hráli hlavní roli. Nejdříve jsme si vyrobili jmenovky ve tvaru utrženého sluchátka a kolíčky s obrázkem Macha a Šebestové.

Skupinky dětí se pak procházely světem jejich příběhů a řešily různé úkoly.

V ZOO na ně čekala ošetřovatelka zvěře s hladovými zvířátky, kterým bylo potřeba roznosit správné krmení. Vznikla neřešitelná záhada: jaké zvířátko jí písek? Veverka, osel, medvěd, prase nebo papoušek? Poslední možnost je správná – písek mu pomáhá při trávení. Těžkým úkolem se též zdá poznat zvířátka podle jejich „zvířecí řeči“.

V Praze se na Vyšehradě seznámily s vladykou Horymírem, vyzkoušely si, jak se jezdí na jeho věrném koni Šemíkovi. Do malty se při stavbě Karlova mostu prý přidávala vejce, musíme je opatrně přes překážky donést na správné místo. Petřín – pražský vrch opředený mnoha tajemstvími – je místem setkávání zamilovaných dvojic. Kdo patří ke Karlu IV.? Jeho první žena Blanka z Valois, kterou velice miloval. K Václavu Havlovi patří Olga, k Arabele Petr, k Elišce z pohádky „Princezna ze mlejna“ přece Jindřich. Největší problém činí dětem odhalit, že princezna se zlatou hvězdou se jmenovala Lada, a její princ Radovan.  U orloje na Staroměstském náměstí se již tísní davy turistů, aby sledovaly pochodující apoštoly. My to máme trochu složitější: musíme vyluštit, čeho nebo koho jsou apoštolové patrony.

Paříži čekala na děti teta Vilma, díky kouzelnému sluchátku se ocitla v noční košili na Eiffelovce a Mach a Šebestová se snaží ji zachránit. Skupinky dětí jim pomáhají vybráním kousků pařížské rozhledny zamotaných mezi Big Ben a šikmou věž v Pise a postavením Eiffelovky. Teta Vilma se však moc vyklonila a padá… Haló, haló, ať se rychle promění v šálu, aby měkce přistála! Povedlo se, ale jeden japonský turista si ji omotal kolem krku a toho jsme sledovali do galerie Louvru, kde se stala strašná věc – Moně Lise zmizel obličej. Každý maluje poslepu kousek obličeje – očička, nosánek a pusinku se záhadným úsměvem. Chudák Mona Lisa! Změnila se v příšerku.

S Machem a Šebestovou se děti setkaly na půdě synagogy, kde se ukrýval Golem. Pomocí malých hokejek postrkují šém dráhou postavenou z knih s mnohými překážkami a musí se trefit do mezery mezi nohama rozkročeného obra.

Věštírna v Delfách se dvěma věštkyněmi jim po ozáření starověkých znaků zvláštním světlem přinesla vyluštění části věštby. Každý musí projevit osobní statečnost, když v temné chodbě hledá vysvětlení znaků.

Na závěr spojily všechny skupiny své části věštby a pomocí nápověd našly místo s pokladem. U dveří však stojí stráž! Co teď dělat dále, radí jedna z nápověd:

Strážci bdí stále a pustí dál,

jen toho,

kdo by celou věštbu znal.

Kdo bránu najde

a správně věštbu přednese,

tomu noc tajemná možná poklad přinese.

Brána k pokladu se otvírá – pro každého jsou tu dobroty, pamětní pohlednice a dokonce i batůžek věnovaný sponzory.

Asi v půl druhé se děti ukládají k spánku do spacáků, berou s sebou i knížku, čtou si na dobrou noc a společně si čteme některé pohádky s dvojicemi kamarádů.

Ráno zavonělo čerstvými koláči, které nám obětavě přinesla paní ředitelka.

A o čem hovořila věštba, otvírající poklad v kouzelné noci? No přece o kamarádství:

Vzácnější nežli poklad zlatý,

pytel peněz, šperky, diamanty,

je kamarád, který tě neopustí,

i když hromy bijí, liják spustí.