Velká historická klání k 700. výročí narození Karla IV.

Archiv etapových soutěží

Velká historická klání
k 700. výročí narození
Karla IV.

závěr etapové soutěže

červen 2016

Měsíc červen přinesl podle svého zvyku vůni jahod i růží, ale na dětské oddělení také finále etapových soutěží „Nejen Karel IV. byl král“ pro mladší děti a „Životní pouť Karla IV., císaře římského, krále českého“ pro starší.
Velké historické klání se skládalo z prvního kola, kde mohli páni z Landštejna (červení), páni ze Štemberka (modří) a páni z Vartemberka (zelení) prokázat, co všechno si zapamatovali o životních osudech Karla IV., o životě v jeho době, jak Praha díky němu zkrásněla a prohlédnout si i jiné „krále“, (například nejen Karel IV. byl král – králem zvířat je lev), pod lupou. V druhém kole se „páni šlechtici“ utkali v královském pexesu, zahrnujícím obrázky členů Karlovy rodiny, staveb, míst, hrajících v jeho životě důležitou roli apod. Největší boj vypukl o získání dvou prémií – obrázků samotného Karla IV. Body získané za obě kola bylo potom možné vložit do závěrečného risku, který nabízel výběr z následujících témat: Karlova rodina, Karlovy cesty po Evropě nebo Památky z Karlovy doby.

Ve čtvrtek 9. června jsme v odpoledních hodinách přivítali děti ze čtenářského kroužku ZŠ E. Rošického. Historické klání vždy začínalo slavnostní korunovací krále nebo královny, kteří za všechny části získali nejvíce bodů. Zazněla fanfára a papírová replika Svatováclavské koruny ozdobila hlavu královny soutěže v tomto případě Barbory Vosáhlové. Na památku obdrželi vítězové zajímavou knihu „Karel IV. památná místa tehdy a dnes“ a pro smlsnutí kytičku z lízátek – za každou splněnou část soutěže jedno. Každé historické klání zakončila malá „středověká“ hostina  - výborný dortík pro všechny.

Pátek 17. června přivedl k dalšímu klání čtenářský kroužek ze ZŠ Luka n. Jihlavou. Páťákům z kroužku se do klání připletl školní výlet, a tak jsme soutěžili v sestavě příjemně komorní – v každé skupině tři páni nebo dámy. Důležité bylo, že královna Jolana Mandátová byla přítomna, a mohla být korunována.

Ze starších dětí soutěžila 6. třída ze ZŠ Zhoř. Jejich historické klání proběhlo ve středu 22. června. V prvním kole shrnovalo „Životní pouť Karla IV., císaře římského, krále českého“ do těchto témat: Příběh Karlova života, Udatný rytíř, Muž velkých činů a Zbožný a moudrý panovník. Stejně jako mladší i starší měli otázky zpestřeny odhalováním a poznáváním obrázků Karlových staveb, pobavili se ukázkami z filmového muzikálu Noc na Karlštejně, navíc i z filmu Slasti otce vlasti nebo úryvky z knih o Karlu IV. Pexeso i závěrečný risk byly stejné jako u mladších. Královnou zhořských soutěžících se stala Klára Sobotková.

Ve čtvrtek 23. června za námi přišla třída 5.D ze ZŠ Seifertova. Podařilo se nám zapojit všechny do hry, soutěž i dortíková hostina proběhly v pohodě a klidu a děti stihly i školní olympiádu. Králem soutěže byl korunován Tomáš Němec.

Série pěti historických klání byla završena v pátek 24. června návštěvou třídy 3.B ZŠ Seifertova. Hodně dětí chybělo, ale královna se naštěstí dostavila – stala se jí Margit Trnková. Poslední otázky byly zodpovězeny, poslední body získány a dortíky snědeny do posledního drobečku.

Celý školní rok získávali soutěžící – kolektivy i jednotlivci - chybějící slova do odkazu Karla IV. pro naši dobu. Věřme, že alespoň něco z něho zůstane v myslích a srdcích všech, kteří s ním v soutěžení prožili celý školní rok.

My, Karel IV., z Boží milosti římský císař, vždy ROZMNOŽITEL říše a český král
posíláme ŘEKOU času odkaz budoucím:
Žijte tak, abyste dosáhli moudrosti.
Čtěte a studujte dobré knihy, přemýšlejte a ROZJÍMEJTE nad myšlenkami moudrých.
VĚŘTE, že myšlenka je zbraň PÁDNĚJŠÍ meče!
Cvičte se v trpělivosti.  Jen tak dokážete TRPĚLIVĚ snášet bolesti a těžkosti,
které ŽIVOT může přinést.
NEPOHRDEJTE slabými, ale ochraňujte je a pomáhejte jim.
Staňte se tvůrci pokoje a porozumění mezi lidmi.
Milujte svoji vlast, ať VZKVÉTÁ prací vašich rukou.
Mějte veliké UŠLECHTILÉ srdce, schopné odpustit všem, kteří se proti vám provinili.
Buďte NEÚNAVNÍ v konání dobrých skutků a vytrvejte v dobrém až do konce.
K tomu ať vám DOPOMÁHÁ Bůh!