Stopy končí v Praze aneb pátrání s kněžnou Libuší

Stopy končí v Praze aneb pátrání s kněžnou Libuší

hodnocení etapové soutěže

Hodnocení etapové soutěže Stopy končí v Praze – mladší

Na začátku našeho pátrání se potkává skřítek Kniháček při svém výletě do Prahy na Vyšehradě s bájnou kněžnou Libuší, která je velice smutná, protože se v Praze ztrácejí známé sochy, a prosí ho o pomoc. Kniháček zapojil do pátrání všechny šikovné děti. V kategorii mladších pomáhaly děti:

ze čtenářských kroužků ZŠ Luka n. Jihlavou
a E. Rošického v Jihlavě
a třída 4. A ZŠ Seifertova.

V první části se nám někam ztratil svatý Václav z Václavského náměstí – stopy nás dovedly na Pražský hrad – kde stojí vzácný chrám Sv. Víta, sídlili tu naši králové a úřadují i současní prezidenti.

Druhá část nás zavedla na Staroměstské náměstí k orloji, z něhož se rozeběhly sochy apoštolů a způsobily tak šok shromážděnému davu turistů. Vypátrat místo jejich pobytu nám pomohla básnička, jejíž části jsme postupně luštili:

Jeden slavný král

postavit ho dal.

Voda pod ním zpívá vesele,

lidé obdivují svaté z kamene.

Apoštolové byli dopadeni na Karlově mostě.

Ve třetí části jsme se ocitli v době husitské – zmizel nám totiž vojevůdce Jan Žižka i s koněm. Vyluštěné stopy: hvězdárna, lanovka, zrcadlové bludiště, prozradily místo úkrytu – Petřín.

Vojáci hradní stráže vyhlásili poplach ve čtvrté části: na třetím nádvoří Pražského hradu chybí socha sv. Jiří. Zajímavé názvy částí Prahy, Královská cesta, prohlídka pražských paláců přinesly nápovědy k rozluštění: budova, před kterou teď stojí sv. Jiří se jmenuje podle místa narození Ježíše, kázal tam česky mistr Jan Hus. Ano, mluvíme o Betlémské kapli.

V páté části kapitán parníku Vyšehrad zjistil, že z pilíře Karlova mostu zmizela socha rytíře Bruncvíka. Pražské kostely a některé zvláštní názvy ulic skrývaly stopy - názvy zvířat: lev, gorila, slon, loskuták, tapír, želva. Kam za nimi Bruncvík šel? No jasně, do pražské ZOO.

Socha Boženy Němcové se ztratila v části šesté. Doplnění názvů jejích pohádek – pravda, některých dosti neznámých, návštěva Mořského světa a Muzea hraček na Pražském hradě nám usnadnily vyluštit básničku:

Státníky a jiné známé osobnosti

i docela obyčejné hosty,

vyvrhne stroj ze svého břicha,

po dlouhé cestě sotva dýchá,

na místě, co se chlubí

jménem po panu prezidentovi.

Socha paní spisovatelky asi chtěla cestovat po světě, dostala se totiž na Letiště Václava Havla.

Hodnocení etapové soutěže Stopy končí v Praze – starší

Starší děti měly pátrání trochu obtížnější, ale ti nejlepší dokázali všechny sochy objevit. Pátrali s námi starší žáci ZŠ Zhoř.

V první části se z Hradčanského náměstí ztratila socha pana prezidenta T. G. Masaryka. Vyluštěné stopy: Staroměstská radnice, Týnský chrám, Tycho Brahe, poprava českých pánů, nás nasměrovaly na pro náš národ velice historicky významné místo – na Staroměstské náměstí.

Z Karlova mostu ve druhé části zmizelo mohutné sousoší Cyrila a Metoděje. Vyprávění o životě a působení našich věrozvěstů, názvy mostů přes Vltavu přinesly nápovědy: architekt Josef Zítek, požár, Národ sobě. Podle toho jsme zjistili, že dva bratři ze Soluně chtěli asi navštívit představení v Národním divadle.

Z oltáře v kostele P. Marie Vítězné někam v třetí části odběhla roztomilá soška Pražského Jezulátka. Projeli jsme stanice pražského metra, snažili se seřadit podle stáří některé památné budovy, přečetli si pověst o místě, kam se Jezulátko schovalo, abychom získali tyto stopy: Karel IV., Velká aula, arkýřová kaple. Z toho plyne, že Jezulátko zatoužilo studovat na Karlově univerzitě, stálo totiž před její historickou budovou zvanou Karolinum.

V Praze na nádvoří Klementina stává socha Pražského studenta, památka na statečné studenty, kteří bránili v roce 1648 Karlův most, aby švédská vojska nemohla postupovat do dalších částí Prahy. Abychom zjistili, kam zmizela, seznámili jsme se ve čtvrté části podrobně s Klementinem, pátrali po datech významných událostí zaznamenaných v knize „Praha kronika metropole“ a potěšili svůj smysl pro krásu zajímavými domovními znameními. Stopy: brutální zásah policie proti studentům, datum 17. 11. 1989, Schirdingovský palác nás směrovaly na Národní třídu, kde se stateční studenti z konce 20. století s holýma rukama postavili proti po zuby ozbrojenému totalitnímu režimu.

Pátá část vnesla trochu romantiky do pátrání – zamilovaní se nemohli líbat pod sochou básníka K. H. Máchy na Petříně, neboť tu nebyla. Tentokrát jsme navštívili některá pražská muzea, zasmáli se hláškám z filmu Císařův pekař i poněkud legračním názvům některých ulic. Nápovědy: rabín – učitel, Josefov Židovské město, modlitebna, bystré luštitele postavily před Staronovou synagógu, kde se básník ukrýval.

Jiskru humoru se snažila vykřesat poslední šestá část nazvaná Židle. Původní sochu židle odnesla povodeň v roce 2002, byla nahrazena novou, která se však také ztratila. V této části jsme se ponořili do posvátné atmosféry několika pražských klášterů za účelem získání nápovědné básničky:

Pata, špička, celá noha,

krok sun krok, malý skok,

všichni jančí

i budova už tančí.

Na naši nalezenou obří židli by se mohli posadit obdivovatelé Tančícího domu.

Prahu nelze jen tak opustit, a tak se naši čtenáři mohou v příštím školním roce těšit na další pražská dobrodružství, inspirovaná pražskými pověstmi a strašidly.