Otevírací doba
Hluboká 1
 

pondělí  8,00 - 18,00
úterý   zavřeno
středa  8,00 - 18,00
čtvrtek  8,00 - 18,00
pátek
8,00 - 18,00

 

Hudební oddělení
Zvuková knihovna 

Jako na dospělém oddělení

a ve čtvrtek pouze do 13,30!
 

Dětské oddělení 

pondělí ​12,30 - 18,00
úterý zavřeno
středa ​12,30 - 18,00
čtvrtek 12,30 - 18,00
pátek ​12,30 - 18,00

 

Pobočky Březinova
a Bedřichov

pondělí 10,00 - 12,00
13,00 - 17,00
úterý zavřeno
středa 10,00 - 12,00
​13,00 - 18,00
čtvrtek 10,00 - 13,00
pátek 10,00 - 12,00
​13,00 - 17,00

 

Pobočka Horní Kosov  

pondělí 10,00 - 12,00
13,00 - 17,00
úterý zavřeno
středa 10,00 - 12,00
13,00 - 17,00
čtvrtek 10,00 - 13,00
pátek 10,00 - 12,00
13,00 - 17,00

Videostop

Archiv etapových soutěží

Velká filmová soutěž
závěrečný Videostop

závěr etapové soutěže

červen 2013

 


   
Velké filmové soutěže se v průběhu školního roku 2012/13 zúčastnilo 80 dětí. Pro jednotlivé soutěžící byly připraveny pěkné knižní odměny, kolektivní účastníky čekal knižně - filmový „Videostop“.
Žáci 6. a 7. třídy ze ZŠ Zhoř za námi přijeli 13. června 2013. Průběžně plnili úkoly v kategorii starších a teď mohli ukázat, co si ze soutěže zapamatovali. Podle počtu bodů získaných za všechny části byli rozděleni do tří skupin: herci (červení), režiséři (modří) a spisovatelé (zelení). Postupně odhalovali různým počtem bodů ohodnocené otázky schované za symboly v tabulce. Štěstím bylo natrefit a správně odpovědět na bonusovou otázku, což přineslo hned 20 bodů.
Obrázek knihy skrýval otázky týkající se Pokladu na ostrově, Nekonečného příběhu, Tří mušketýrů či klasické Vánoční koledy od Charlese Dickense.
Filmová klapka přinášela videoukázky z filmů, většinou veselé kousky – Ranč u Zelené sedmy, Jak dostat tatínka do polepšovny, Marečku, podejte mi pero – okořeněné napětím v Záhadě hlavolamu nebo Pánu prstenů. Píšící ruka ukazovala cestu do světa spisovatelů českých – K. Poláček, B. Němcová – i světových – J. K. Rowlingová, J. Verne…
Filmový pás otevíral dvířka do filmové kuchyně: kde se točily Kopretiny pro zámeckou paní, jak se jmenuje herec z filmu Maharal, úkol pro všechny: poskládat správně Murphyho vodácké zákony naši pozornost obrátil k seriálu Proč bychom se netopili, obdivujeme krásy řeky Berounky ve filmech podle povídek Oty Pavla, ve filmu Eragon nás zaujme rekvizita – zvláštní modrý kámen, z něhož se vylíhne dračice.
Noty s houslovým klíčem nás pohoupají na vlnách filmové hudby a písniček. Hudba navozuje či dotváří náladu scény, která se právě odehrává na plátně, písničky z filmů se často stávají velikými hity…
Poslední otázka byla zodpovězena, není vůbec podstatné, že zvítězila skupina režisérů. Všichni jsme se společně příjemně pobavili a na závěr přichází překvapení – nádherný dort s obrázky filmových hrdinů. Chutnal báječně!
Našeho filmového klání se zúčastnily i tři skupiny v kategorii mladších: třída 3. A ZŠ Seifertova, ze stejné školy třída 4. C a čtenářský kroužek při ZŠ Luka n. Jihlavou.
Pondělní ráno 17. června patřilo třídě 3. A. Jsou to sportovci plní elánu a energie s bystrou myslí, což prokázali ve speciálním „Videostopu“ pro mladší soutěžící.
Symbol knihy nás tentokrát přenesl do pohádky Sůl nad zlato, která inspirovala tvůrce filmu Byl jednou jeden král, Íjáček nám představil Medvídka Pú, Šarlotina pavučinka byla přeložena do 23 jazyků, okouzlily nás loutky pana J. Trnky z filmové verze Karafiátových Broučků, nechyběl ani fantazy příběh Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň.
Filmová klapka nás v ukázkách z filmů Dívka na koštěti, Ať žijí duchové, Krakonošské pohádky dovedla k zasněným toulkám v krajinách dětství, až jsme my knihovnice málem zapomínaly, že děti musí dostat další otázku. Zahraniční scénu zastupoval Herkules W. Disneye a Shrek.
Píšící ruka připomněla K. Čapka a jeho Dášeňku, Kiplingovu Knihu džunglí a také režiséra Jan Svěráka, který podle svého filmu Kuky se vrací napsal i stejnojmennou knihu.
Filmový pás přinesl obrázek krásné Popelky v podání Libuše Šafránkové, nezapomenutelného Lubomíra Lipského v roli kuchařky ve školní jídelně z filmu Šest medvědů z Cibulkou, Pavla Kříže jako Albrechta z Krvenos, Asterixe s Obelixem či slavného Mickey Mouse.
Neposedné notičky s houslovým klíčem rozezpívaly Sněhurku, Včelí medvídky, zamilovanou princeznu ve filmu S čerty nejsou žerty a všechny přítomné romantičky.
I když se herci a spisovatelé upřímně snažili, měli to marné i v tomto pořadu byli nejlepší režiséři. Dort si děti rozdělily až ve škole, protože spěchaly na další sportovní program.
Dopoledne stejného dne zamířila do knihovny na svoje finále také třída 4.C Tato skupina se připojila k soutěži až téměř v závěru, ale všechny soutěžní listy zdárně vyluštili, a proto si také oni zasloužili účast ve finále. Aby se to nepletlo, tak režisérská modrá barva opět slavila vítězství. Dort paní učitelka šikovně rozdělila, na všechny se dostalo. Spokojenost a dobrá nálada doprovázela děti do posledních dnů školního roku.
Ve čtvrtek 20. června byly prázdniny zase o kousek blíže a my srdečně vítali děti ze čtenářského kroužku ze ZŠ Luka. Nejmladší z kroužku navštěvují teprve druhou třídu, a přesto se dokázali se soutěžními úkoly statečně poprat a zajistit si účast ve finále. Videostop se louckým soutěžícím líbil a nám způsobilo málem šok, když nejvíce bodů vybojovali a vítězi se stali herci.
Také poslední dort byl rozdělen a do posledního drobečku dojeden. Ve vzduchu se vznášela jen sladká vůně a radost, že se všechny čtyři závěrečné pořady Velké filmové soutěže tak pěkně vydařily.